Lajme

Skema e vjedhjes së 2 milionë eurove – 17 llogaritë në të cilat u shpërndanë paratë e Thesarit të Shtetit

Pas transferimit ilegal të dy milionë e 77 mijë eurove nga Thesari i Shtetit në llogarinë e kompanisë private LDA Group SH.P.K më 9 tetor, një shumë prej mbi 1 milionë e 300 mijë eurove është procesuar në 17 xhirollogari të tjera. Nga këto, 17 llogari, paratë janë shpërndarë në rreth 50 llogari tjera, firmash …

Skema e vjedhjes së 2 milionë eurove – 17 llogaritë në të cilat u shpërndanë paratë e Thesarit të Shtetit Read More »

U burgos nga muslimanët, Sophie(Maryam) Petronin i shkruan Macronit: pse e pranova Islamin, pse duhet ta pranoni dhe ju!

Maryam Petronin, gruaja franceze me mision humanitar në Mali, e cila shpalli kalimin në Islam sapo zbriti në Paris, i ka përcjellë një letër publike presidentit Macron, njeriun që e la “pa gojë”, që, ndërsa e priste në areoport, i tha se ajo ishte Merjemi, pasi ishte bërë muslimane. E kjo, duke qenë e burgosur …

U burgos nga muslimanët, Sophie(Maryam) Petronin i shkruan Macronit: pse e pranova Islamin, pse duhet ta pranoni dhe ju! Read More »

Vlojnë rrjetet sociale, të gjithë njëzëri: Të shkarkohet ambasadori Gashi, fyu popullin musliman të Kosovës

Donald Trump e quajti Kosovën vendin me shumicë myslimane ashtu edhe siç është realiteti i Kosovës, ku në bazë të regjistrit të fundit të popullsisë Kosova ka rreth 97% të banorëve të saj musliman. Por në mesin e popullit të Kosovës, ka edhe njerëz që kanë komplekse dhe turp nga identiteti i tyre shqiptar musliman, …

Vlojnë rrjetet sociale, të gjithë njëzëri: Të shkarkohet ambasadori Gashi, fyu popullin musliman të Kosovës Read More »

BIK-u reagon ndaj ambasadorit të Kosovës në Francë, Qëndrim Gashi

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës, ka reaguar ndaj ambasadorit të Kosovës në Francë, Qëndrim Gashi i cili në profilin e tij në Twitter ka shpërndarë karikaturat e Pejgamberit Muhamed. BIRK-u përmes një reagimi për media ka thënë se ky akt është i papranueshëm i dënueshëm dhe një veprim i tillë vetëm sa rrit mos …

BIK-u reagon ndaj ambasadorit të Kosovës në Francë, Qëndrim Gashi Read More »

Mjeku Alket Koroshi ‘vë duart në kokë’ nga tekstet shkollore: O çfarë pyetjesh absurde…

Me nisjen e vitit të ri shkollor, përmbajtjet e librave vijojnë të kenë probleme shqetësuese për gjuhëtarët dhe për prindërit. Mungesa e koordinimit mes institucioneve arsimore reflekton gabimet në hartimet e teksteve mësimore për nxënësit. Këtë problem së fundmi e ka hasur dhe doktori Alket Koroshi i cili e ka bërë publike në llogarinë e …

Mjeku Alket Koroshi ‘vë duart në kokë’ nga tekstet shkollore: O çfarë pyetjesh absurde… Read More »

Babai i 12 fëmijëve nderohet nga policia – njihuni me shoferin nga Emiratet i cili nuk ka marrë asnjë gjobë për 45 vjet

Mal Allah Ibraheim Al Hammadi i Sharjah mori lejen e tij të vozitjes në vitin 1975 dhe drejtoi makinën e tij të parë më vonë në atë vit. Që atëherë, ai kurrë nuk ka kryer një shkelje të trafikut. Kështu, siç raportojnë mediat e huaja, Al Hammadi, i cili ka 12 fëmijë, u nderua kohët …

Babai i 12 fëmijëve nderohet nga policia – njihuni me shoferin nga Emiratet i cili nuk ka marrë asnjë gjobë për 45 vjet Read More »

Banka Qendrore e Kosovës: Gjatë pandemisë janë bërë 78 mijë kërkesa për shtyrje të këstit të kredisë

Kriza e pandemisë COVID-19 ka goditur edhe ekonominë e Kosovës. E për këtë shumë persona dhe biznese janë detyruar të parashtrojnë kërkesë në bankat e Kosovës për shtyrjen e pagesës së këstit të kredisë. Zëdhënësi i Bankës Qendrore të Kosovës, Kushtrim Ahmeti, ka thënë se në periudhën mars, prill, maj dhe korrik janë parashtruar afër …

Banka Qendrore e Kosovës: Gjatë pandemisë janë bërë 78 mijë kërkesa për shtyrje të këstit të kredisë Read More »

Falen të gjitha gjobat e vendosura gjatë pandemisë, brenda 15 nëntorit të gjithë do t’i kenë paratë në llogari

Të gjitha gjobat e vendosura gjatë periudhës së pandemisë përgjatë 7 muajve që nga 17 prilli deri në 7 tetor 2020 në vendin tonë do të falen. Përmes aktit normativ të publikuar ditën e sotme, të gjithë qytetarët që janë gjobitur pasi kanë thyer rregullat e vendosura nga qeveria gjatë muajve të pandemisë së COVID-19 …

Falen të gjitha gjobat e vendosura gjatë pandemisë, brenda 15 nëntorit të gjithë do t’i kenë paratë në llogari Read More »

Zotëri Macron, Islami është feja e Allahut,dhe nuk është sistem i pushtetit….

Zotëri Macron, Islami është feja e Allahut,dhe nuk është sistem i pushtetit i bazuar në gjendjen shpirtërore të elektoratit dhe falsifikimin e votave Me rastin e deklaratave të fundit islamofobike të presidentit francez Macron, në profilin e tij në FB, është lajmëruar Sekretari i Përgjithshëm i Unionit Botëror të Dijetarëve Muslimanë, Dr. Ali al-Kurre Dagi, …

Zotëri Macron, Islami është feja e Allahut,dhe nuk është sistem i pushtetit…. Read More »