Kosovë

Skema e vjedhjes së 2 milionë eurove – 17 llogaritë në të cilat u shpërndanë paratë e Thesarit të Shtetit

Pas transferimit ilegal të dy milionë e 77 mijë eurove nga Thesari i Shtetit në llogarinë e kompanisë private LDA Group SH.P.K më 9 tetor, një shumë prej mbi 1 milionë e 300 mijë eurove është procesuar në 17 xhirollogari të tjera. Nga këto, 17 llogari, paratë janë shpërndarë në rreth 50 llogari tjera, firmash …

Skema e vjedhjes së 2 milionë eurove – 17 llogaritë në të cilat u shpërndanë paratë e Thesarit të Shtetit Read More »

Vlojnë rrjetet sociale, të gjithë njëzëri: Të shkarkohet ambasadori Gashi, fyu popullin musliman të Kosovës

Donald Trump e quajti Kosovën vendin me shumicë myslimane ashtu edhe siç është realiteti i Kosovës, ku në bazë të regjistrit të fundit të popullsisë Kosova ka rreth 97% të banorëve të saj musliman. Por në mesin e popullit të Kosovës, ka edhe njerëz që kanë komplekse dhe turp nga identiteti i tyre shqiptar musliman, …

Vlojnë rrjetet sociale, të gjithë njëzëri: Të shkarkohet ambasadori Gashi, fyu popullin musliman të Kosovës Read More »

BIK-u reagon ndaj ambasadorit të Kosovës në Francë, Qëndrim Gashi

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës, ka reaguar ndaj ambasadorit të Kosovës në Francë, Qëndrim Gashi i cili në profilin e tij në Twitter ka shpërndarë karikaturat e Pejgamberit Muhamed. BIRK-u përmes një reagimi për media ka thënë se ky akt është i papranueshëm i dënueshëm dhe një veprim i tillë vetëm sa rrit mos …

BIK-u reagon ndaj ambasadorit të Kosovës në Francë, Qëndrim Gashi Read More »

Banka Qendrore e Kosovës: Gjatë pandemisë janë bërë 78 mijë kërkesa për shtyrje të këstit të kredisë

Kriza e pandemisë COVID-19 ka goditur edhe ekonominë e Kosovës. E për këtë shumë persona dhe biznese janë detyruar të parashtrojnë kërkesë në bankat e Kosovës për shtyrjen e pagesës së këstit të kredisë. Zëdhënësi i Bankës Qendrore të Kosovës, Kushtrim Ahmeti, ka thënë se në periudhën mars, prill, maj dhe korrik janë parashtruar afër …

Banka Qendrore e Kosovës: Gjatë pandemisë janë bërë 78 mijë kërkesa për shtyrje të këstit të kredisë Read More »

Osmani: Hoti nuk po arrin t’i ketë 61 deputetë që të votohet Projektligji për Rimëkëmbjen Ekonomike

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka njoftuar se ditën e enjte do të mbahen dy seanca. Osmani ka thënë se njëra seancë do të jetë vazhdim i pikave të papërfunduara dhe njëra do të jetë seancë e re. “Këtë të enjte do të kemi sërish Projektligjin për Mbrojtjen e Vlerave të UÇK-së, gjithashtu …

Osmani: Hoti nuk po arrin t’i ketë 61 deputetë që të votohet Projektligji për Rimëkëmbjen Ekonomike Read More »

Shkëlzen Gashi reagon për librat e “Projekti i Historisë së Përbashkët”: Frashër Demaj ka masakruar historinë tonë, Masakrën e Reçakut e prezanton si incident

Suada Qorraj Vendi nuk do të ekzistonte dot pa historinë, të kaluarën, të bëmat, popujt e shumtë që kanë ikur e kanë ardhur, heronjtë, të rënët, themelet mbi të cilat sot ngritet e ardhmja jonë. Historia që shekuj më parë mësohej përmes këngëve e gojëdhënave, tashmë është shkruar në libra, e fillon të mësohet që …

Shkëlzen Gashi reagon për librat e “Projekti i Historisë së Përbashkët”: Frashër Demaj ka masakruar historinë tonë, Masakrën e Reçakut e prezanton si incident Read More »

Vendosja e flamurit të Rusisë në Zveçan, Musliu: Një pjesë e serbëve në Kosovë janë të lidhur me strukturat e Kremlinit

Politikani serb nga Mitrovica e Veriut, Marko Jakshiq, njofton se në Kalanë e Zveçanit është vendosur flamuri i Rusisë. Jakshiq në një shkrim në Facebook thotë se, kjo është një përgjigje ndaj presidentit serb Aleksandar Vuçiq, lidhur me iniciativën për ta emëruar Liqenin e Ujmanit në Liqeni Trump. “Flamuri i Federatës Ruse në Kalanë e …

Vendosja e flamurit të Rusisë në Zveçan, Musliu: Një pjesë e serbëve në Kosovë janë të lidhur me strukturat e Kremlinit Read More »

Diaspora thyen rekord të dërgesave, për tetë muaj në Kosovë solli mbi 600 milionë euro

Pavarësisht pandemisë COVID-19, mërgata e Kosovës e ka thyer rekordin e dërgesave të parave në vendin tonë. Nga të dhënat e Bankës Qendrore të Kosovës për muajin gusht 2020, diaspora ka dërguar rreth 7 milionë euro më shumë sesa muaji i njëjtë i vitit të kaluar. Të dhënat tregojnë se në muajin gusht 2020, në …

Diaspora thyen rekord të dërgesave, për tetë muaj në Kosovë solli mbi 600 milionë euro Read More »

Turqit, boshnjakët dhe ashkalitë paralajmërojn Hotin: Nëse hapet ambasada në Jeruzalem, s’qëndrojmë në Qeveri!

Grupi 6+ ka kërcënuar me largim nga Qeveria në rast se Qeveria e Kosovës merr vendim për hapjen e Ambasadës në Jeruzalem. Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Fikrim Damka ka deklaruar grupi i tyre janë ndarë të pakënaqur me marrëveshjen në SHBA, konkretisht pikën për hapjen e kësaj ambasade. “Ne do të shqyrtojmë qëndrimin tonë …

Turqit, boshnjakët dhe ashkalitë paralajmërojn Hotin: Nëse hapet ambasada në Jeruzalem, s’qëndrojmë në Qeveri! Read More »