Headline

Skema e vjedhjes së 2 milionë eurove – 17 llogaritë në të cilat u shpërndanë paratë e Thesarit të Shtetit

Pas transferimit ilegal të dy milionë e 77 mijë eurove nga Thesari i Shtetit në llogarinë e kompanisë private LDA Group SH.P.K më 9 tetor, një shumë prej mbi 1 milionë e 300 mijë eurove është procesuar në 17 xhirollogari të tjera. Nga këto, 17 llogari, paratë janë shpërndarë në rreth 50 llogari tjera, firmash …

Skema e vjedhjes së 2 milionë eurove – 17 llogaritë në të cilat u shpërndanë paratë e Thesarit të Shtetit Read More »

Një mesazh për Macron dhe islamofobët e tjerë që muslimanët duhet të dëgjojnë

Nga Yasin Aktay Unë mendoj se debatet që çuan në valën e islamofobisë të nisur nga presidenti francez Macron për të mbuluar krizat e brendshme politike, vendi i të cilit po përballet, sjellin të mira në vetvete, edhe pse na duket se vala është thelbësisht e keqe. Kur të hapet ky lloj regjistri, edhe nëse …

Një mesazh për Macron dhe islamofobët e tjerë që muslimanët duhet të dëgjojnë Read More »

U burgos nga muslimanët, Sophie(Maryam) Petronin i shkruan Macronit: pse e pranova Islamin, pse duhet ta pranoni dhe ju!

Maryam Petronin, gruaja franceze me mision humanitar në Mali, e cila shpalli kalimin në Islam sapo zbriti në Paris, i ka përcjellë një letër publike presidentit Macron, njeriun që e la “pa gojë”, që, ndërsa e priste në areoport, i tha se ajo ishte Merjemi, pasi ishte bërë muslimane. E kjo, duke qenë e burgosur …

U burgos nga muslimanët, Sophie(Maryam) Petronin i shkruan Macronit: pse e pranova Islamin, pse duhet ta pranoni dhe ju! Read More »

Pse nuk po shkarkohet ambasdori Gashi, si po e ndihmon vëllai i tij që është drejtor në AKI?

Kreshnik Gashi drejtori i AKI-së është vëllau i ambasadorit të Kosovës në Francë Qëndrim Gashi, i cili së fundi u bë i njohur për Islamofobinë e tij me postimin e karikaturave të Pejgamberit Muhamed alejhi selam në llogarinë e tij në Twitter. Politikanë nga të gjitha partitë kanë kërkuar marrjen në përgjegjësi të ambasadorit që …

Pse nuk po shkarkohet ambasdori Gashi, si po e ndihmon vëllai i tij që është drejtor në AKI? Read More »

Vlojnë rrjetet sociale, të gjithë njëzëri: Të shkarkohet ambasadori Gashi, fyu popullin musliman të Kosovës

Donald Trump e quajti Kosovën vendin me shumicë myslimane ashtu edhe siç është realiteti i Kosovës, ku në bazë të regjistrit të fundit të popullsisë Kosova ka rreth 97% të banorëve të saj musliman. Por në mesin e popullit të Kosovës, ka edhe njerëz që kanë komplekse dhe turp nga identiteti i tyre shqiptar musliman, …

Vlojnë rrjetet sociale, të gjithë njëzëri: Të shkarkohet ambasadori Gashi, fyu popullin musliman të Kosovës Read More »

BIK-u reagon ndaj ambasadorit të Kosovës në Francë, Qëndrim Gashi

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës, ka reaguar ndaj ambasadorit të Kosovës në Francë, Qëndrim Gashi i cili në profilin e tij në Twitter ka shpërndarë karikaturat e Pejgamberit Muhamed. BIRK-u përmes një reagimi për media ka thënë se ky akt është i papranueshëm i dënueshëm dhe një veprim i tillë vetëm sa rrit mos …

BIK-u reagon ndaj ambasadorit të Kosovës në Francë, Qëndrim Gashi Read More »

Hija digjitale e pandemisë

Qeveritë në gjithë botën kanë shfrytëzuar pandeminë e koronavirusit, si arsye për të zgjeruar vëzhgimin online si dhe mbledhjen e informacioneve, më pas censurimin e fjalës kritike dhe ndërtimin e sistemeve teknologjike për kontroll shoqëror, thuhet në raportin më të ri të organizatës që merret me demokraci dhe të drejta të njeriut, Freedom House. Liria …

Hija digjitale e pandemisë Read More »

Babai i 12 fëmijëve nderohet nga policia – njihuni me shoferin nga Emiratet i cili nuk ka marrë asnjë gjobë për 45 vjet

Mal Allah Ibraheim Al Hammadi i Sharjah mori lejen e tij të vozitjes në vitin 1975 dhe drejtoi makinën e tij të parë më vonë në atë vit. Që atëherë, ai kurrë nuk ka kryer një shkelje të trafikut. Kështu, siç raportojnë mediat e huaja, Al Hammadi, i cili ka 12 fëmijë, u nderua kohët …

Babai i 12 fëmijëve nderohet nga policia – njihuni me shoferin nga Emiratet i cili nuk ka marrë asnjë gjobë për 45 vjet Read More »

Banka Qendrore e Kosovës: Gjatë pandemisë janë bërë 78 mijë kërkesa për shtyrje të këstit të kredisë

Kriza e pandemisë COVID-19 ka goditur edhe ekonominë e Kosovës. E për këtë shumë persona dhe biznese janë detyruar të parashtrojnë kërkesë në bankat e Kosovës për shtyrjen e pagesës së këstit të kredisë. Zëdhënësi i Bankës Qendrore të Kosovës, Kushtrim Ahmeti, ka thënë se në periudhën mars, prill, maj dhe korrik janë parashtruar afër …

Banka Qendrore e Kosovës: Gjatë pandemisë janë bërë 78 mijë kërkesa për shtyrje të këstit të kredisë Read More »