Mjeku Alket Koroshi ‘vë duart në kokë’ nga tekstet shkollore: O çfarë pyetjesh absurde…

Me nisjen e vitit të ri shkollor, përmbajtjet e librave vijojnë të kenë probleme shqetësuese për gjuhëtarët dhe për prindërit. Mungesa e koordinimit mes institucioneve arsimore reflekton gabimet në hartimet e teksteve mësimore për nxënësit. Këtë problem së fundmi e ka hasur dhe doktori Alket Koroshi i cili e ka bërë publike në llogarinë e …

Mjeku Alket Koroshi ‘vë duart në kokë’ nga tekstet shkollore: O çfarë pyetjesh absurde… Read More »

Shëndeti i qeverisjes dhe fuqia e rrotacionit

ERGYS MËRTIRI Një nga arsyet kryesore pse demokracia ka epërsi ndaj sistemeve të tjera politike, është se ajo eliminon dy probleme themelore: tiraninë dhe dhunën. E para bëhet e mundur nëpërmjet ndarjes së pushteteve, e dyta nëpërmjet zgjedhjeve të lira dhe rrotacionit politik. Rama po përpiqet t’i shkatërrojë të dyja, duke rrezikuar ta shpjerë vendin …

Shëndeti i qeverisjes dhe fuqia e rrotacionit Read More »

A përgjigjet Edi Rama për “krimet” e të atit

Andi Bushati Presidenti i Republikës ka rimarë një akuzë të shpërdoruar dendur duke e anatemuar kundërshtarin e tij të momentit, Edi Ramën, për prejardhjen e tij biologjike. Fjala është për një histori që fillimisht e ka përdorur Berisha dhe më pas e kanë rinxjerë nga dosja të gjithë armiqtë politikë të kryeministrit aktual, sipas së …

A përgjigjet Edi Rama për “krimet” e të atit Read More »

Babai i 12 fëmijëve nderohet nga policia – njihuni me shoferin nga Emiratet i cili nuk ka marrë asnjë gjobë për 45 vjet

Mal Allah Ibraheim Al Hammadi i Sharjah mori lejen e tij të vozitjes në vitin 1975 dhe drejtoi makinën e tij të parë më vonë në atë vit. Që atëherë, ai kurrë nuk ka kryer një shkelje të trafikut. Kështu, siç raportojnë mediat e huaja, Al Hammadi, i cili ka 12 fëmijë, u nderua kohët …

Babai i 12 fëmijëve nderohet nga policia – njihuni me shoferin nga Emiratet i cili nuk ka marrë asnjë gjobë për 45 vjet Read More »

Banka Qendrore e Kosovës: Gjatë pandemisë janë bërë 78 mijë kërkesa për shtyrje të këstit të kredisë

Kriza e pandemisë COVID-19 ka goditur edhe ekonominë e Kosovës. E për këtë shumë persona dhe biznese janë detyruar të parashtrojnë kërkesë në bankat e Kosovës për shtyrjen e pagesës së këstit të kredisë. Zëdhënësi i Bankës Qendrore të Kosovës, Kushtrim Ahmeti, ka thënë se në periudhën mars, prill, maj dhe korrik janë parashtruar afër …

Banka Qendrore e Kosovës: Gjatë pandemisë janë bërë 78 mijë kërkesa për shtyrje të këstit të kredisë Read More »

Falen të gjitha gjobat e vendosura gjatë pandemisë, brenda 15 nëntorit të gjithë do t’i kenë paratë në llogari

Të gjitha gjobat e vendosura gjatë periudhës së pandemisë përgjatë 7 muajve që nga 17 prilli deri në 7 tetor 2020 në vendin tonë do të falen. Përmes aktit normativ të publikuar ditën e sotme, të gjithë qytetarët që janë gjobitur pasi kanë thyer rregullat e vendosura nga qeveria gjatë muajve të pandemisë së COVID-19 …

Falen të gjitha gjobat e vendosura gjatë pandemisë, brenda 15 nëntorit të gjithë do t’i kenë paratë në llogari Read More »

Zotëri Macron, Islami është feja e Allahut,dhe nuk është sistem i pushtetit….

Zotëri Macron, Islami është feja e Allahut,dhe nuk është sistem i pushtetit i bazuar në gjendjen shpirtërore të elektoratit dhe falsifikimin e votave Me rastin e deklaratave të fundit islamofobike të presidentit francez Macron, në profilin e tij në FB, është lajmëruar Sekretari i Përgjithshëm i Unionit Botëror të Dijetarëve Muslimanë, Dr. Ali al-Kurre Dagi, …

Zotëri Macron, Islami është feja e Allahut,dhe nuk është sistem i pushtetit…. Read More »