Shqipëri

Mjeku Alket Koroshi ‘vë duart në kokë’ nga tekstet shkollore: O çfarë pyetjesh absurde…

Me nisjen e vitit të ri shkollor, përmbajtjet e librave vijojnë të kenë probleme shqetësuese për gjuhëtarët dhe për prindërit. Mungesa e koordinimit mes institucioneve arsimore reflekton gabimet në hartimet e teksteve mësimore për nxënësit. Këtë problem së fundmi e ka hasur dhe doktori Alket Koroshi i cili e ka bërë publike në llogarinë e …

Mjeku Alket Koroshi ‘vë duart në kokë’ nga tekstet shkollore: O çfarë pyetjesh absurde… Read More »

Falen të gjitha gjobat e vendosura gjatë pandemisë, brenda 15 nëntorit të gjithë do t’i kenë paratë në llogari

Të gjitha gjobat e vendosura gjatë periudhës së pandemisë përgjatë 7 muajve që nga 17 prilli deri në 7 tetor 2020 në vendin tonë do të falen. Përmes aktit normativ të publikuar ditën e sotme, të gjithë qytetarët që janë gjobitur pasi kanë thyer rregullat e vendosura nga qeveria gjatë muajve të pandemisë së COVID-19 …

Falen të gjitha gjobat e vendosura gjatë pandemisë, brenda 15 nëntorit të gjithë do t’i kenë paratë në llogari Read More »

Emiri i Kuvajtit dhe populli shqiptar…

Popujt e Ballkanit në tërësi; populli shqiptar në veçanti humbi një mik shumë bujar, një dashamir me zemër të artë, i cili me udheheqjen e tij të popullit mik edhe vlla kuvajtjan la një shembull thuaj te papërsëritshëm si edhe një boshllëk të madh. Emiri i Kuvajtit, Sheik Sabah Al-Ahmad Al-Jabir Al-Sabah qoftë në mëshirën …

Emiri i Kuvajtit dhe populli shqiptar… Read More »

OFL i kërkon të vrarit në Siri të plotësojë formularin

Nëse Prokuroria pak kohë më parë kërkoi arrestimin e një komisioneri që kishte humbur jetën gjatë procesit gjyqësor, tashmë është Policia e Shtetit që kërkon brenda 48 orësh plotësimin e një formulari nga një person që është vrarë në Siri. Në aksionin e saj, OFL i ka trokitur në derën e mbyllur Shkëlzen Dumanit, të …

OFL i kërkon të vrarit në Siri të plotësojë formularin Read More »

Katari dhuron pajisje mjekësore për të ndihmuar kundër Covid-19

Katari i dhuroi Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza, pajisje mjekësore moderne dhe me cilësi të lartë për të ndihmuar vendin të luftojë pandeminë COVID-19. Dorëzimi u bë në prani të zëvendësministres së Shëndetësisë, Mira Rakacolli dhe përfaqësueses së Ambasadë së Katarit, Nada Abdulrahman Al Sayed. Rakacolli falënderoi Katarin për mbështetjen e ndaj Shqipërisë, duke theksuar …

Katari dhuron pajisje mjekësore për të ndihmuar kundër Covid-19 Read More »

Në Shqipëri shkollat do të hapen në shtator, disa skenarë për të rifilluar mësimin

2016 femije nga shkollat e kryeqytetit performuar “The Cup Song” ne bulevardin “Deshmoret e Kombit”, per te thyer rekordin boteror te Guinness i cili me pare mbahej nga Belgjika. Te ulur ne formen e germave “ALBANIA” ata performuan ne sinkron fenomenin e njohur ne bote, “Cup Song” duke perplasur ne toke kupat plastike dhe duke …

Në Shqipëri shkollat do të hapen në shtator, disa skenarë për të rifilluar mësimin Read More »

A do të mbahet nesër falja e namazit për Bajram? Komuniteti Mysliman i Shqipërisë del me një njoftim

Komuniteti Myslyman Shqiptar ka njoftuar se është anuluar pritja tradicionale në seli për festën e Kurban Bajram, por bëhet e ditur se falja do të kryhet në xhami sipas protokolleve të masava anti-Covid. Kryetari i KMSH ka uruar të gjithë shqiptarët përmes një postimi në rrjetin social facebook. “I lutem Zotit të Madhëruar që kjo …

A do të mbahet nesër falja e namazit për Bajram? Komuniteti Mysliman i Shqipërisë del me një njoftim Read More »

‘Trupi i kthyer në mumje në dhomën e kyçur…’/ Eksperti tregon çfarë gjeti në familjen Josifi

Refija ishte fqinje me familjen Josifi. Dera e shtëpisë të të moshuarës është ngjitur me derën e mbyllur brenda të cilës banonte Zhaneta, Anisa, të dyja të vdekura dhe Blerta e mbijetuar. “Nuk dëgjohej as zhurmë asgjë, filloi një erë, që nuk ikte. Mendonim tubacionet”, tregon për gazetën “Si” gruaja që jeton me të birin …

‘Trupi i kthyer në mumje në dhomën e kyçur…’/ Eksperti tregon çfarë gjeti në familjen Josifi Read More »

Pamje të rënda, brenda banesës ku u mbajt për 15 muaj e vdekur Anisa Josifi

Dera e banesës së familjes Josifi qëndron e mbyllur. Por brenda kanë mbetur ende gjurmët e tragjedisë qe u konsumua pas këtyre mureve. Fqinjët e pallateve përballë arrijnë t’i dallojnë me sy të lirë pas dritareve pa perde, dhomën dhe shtratin ku nëna dhe motra mbajtën në mënyrë makabre të pavarrosur vajzën tjetër. Ky është …

Pamje të rënda, brenda banesës ku u mbajt për 15 muaj e vdekur Anisa Josifi Read More »

Një tjetër grua ndjek Dëshmitarët e Jehovait. Ndërpret ushqimin dhe nuk del nga shtëpia

Pas ngjarjes së Kombinatit që ka prekur të paimagjinueshmen, banorët e një pallati këtu në Tiranë kanë njoftuar policinë në numrin pa pagesë duke vënë në dijeni se një grua tjetër, e cila jeton një kat më lart, ka ndërprerë ushqimin dhe nuk del më nga shtëpia.“Mora 129-ën, 129-a për 7 minuta i ka sjellë …

Një tjetër grua ndjek Dëshmitarët e Jehovait. Ndërpret ushqimin dhe nuk del nga shtëpia Read More »