Rajon

Agim Veliu emërohet koordinator nacional kundër terrorizmit, Hoti dikur koordinatorët i quante plaçkitje

Kryeministri Avdullah Hoti po emëron koordinatorë nacionalë, ndërsa një vit më parë, Hoti si opozitar i quante emërimet e koordinatorëve plaçkitje. Qeveria e Avdullah Hotit ka nisur emërimin e atyre që quhen koordinatorë nacionalë. Ministri i tij i Brendshëm, Agim Veliu, në mbledhjen e sotme të Qeverisë, e arsyetoi nevojën për një koordinator që do …

Agim Veliu emërohet koordinator nacional kundër terrorizmit, Hoti dikur koordinatorët i quante plaçkitje Read More »

Protestat “ndezën” Beogradin, Vuçiç tërhiqet nga rikthimi i karantinës

Serbian President Aleksandar Vucic listens Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan during a joint news conference in Belgrade, Serbia, Monday, Oct. 7, 2019. Turkish President Recep Tayyip Erdogan said Monday in Belgrade that Turkey will continue to play a “constructive role” in boosting stability in the Balkans where it maintains historic influence stemming from the centuries-long …

Protestat “ndezën” Beogradin, Vuçiç tërhiqet nga rikthimi i karantinës Read More »

Kufijtë e BE-së mbeten të mbyllur për vendet e Ballkanit, përveç Malit të Zi dhe Serbisë

Bashkimi Evropian nuk do të hapë kufijtë e jashtëm për shtetasit e shumicës së vendeve të Ballkanit Perëndimor, pas 1 korrikut, pos për Malin e Zi dhe Serbinë. Kjo supozohet në bazë të një liste, që si aneks i është bashkangjitur një rekomandimi të Këshillit të BE-së, për të cilin ambasadorët e vendeve anëtare, kanë …

Kufijtë e BE-së mbeten të mbyllur për vendet e Ballkanit, përveç Malit të Zi dhe Serbisë Read More »

Një parlamentare me mbulesë në Parlamentin Serb

Për herë të parë në historinë e Serbisë zgjidhet një parlamentare me mbulesë për të përfaqësuar qytetarët e Sanxhakut në parlament. Dr. Misala Pramenković, përndryshe teologe me profesion, u zgjodh deputete në parlamentin e Serbisë. Znj. Misala Pramenković është përfaqësuese e Partisë për Drejtësi dhe Paqe (Stranka Pravde i Pomirenja) dhe do të jetë përfaqësuese …

Një parlamentare me mbulesë në Parlamentin Serb Read More »

Serbia mban zgjedhjet parlamentare dhe lokale, 90 qendra votimi edhe në Kosovë

Në Serbi votohet sot për zgjedhjet e përgjithshme. Vendvotimet janë hapur në orën 7:00 dhe pritet të mbyllen në orën 20:00 dhe mbi 6,5 milionë banorë kanë të drejtë vote. Qytetarët serbë po votojnë për të zgjedhur parlamentin e ri prej 250 deputetësh, për përbërjen e re prej 120 anëtarësh të Kuvendit të krahinës autonome …

Serbia mban zgjedhjet parlamentare dhe lokale, 90 qendra votimi edhe në Kosovë Read More »

Për 12 ditë Serbia futi në Kosovë produkte prej 8.5 mln euro, Kosova eksportoi vetëm 1.1 mln

Pas shfuqizimit të masave të reciprocitetit, vetëm brenda 12 ditëve, Serbia në tregun e Kosovës ka futur produkte në vlerë prej 8.5 milionë eurosh, përderisa Kosova ka eksportuar në Serbi produkte në vlerë prej vetëm 1.1 milion euro. Këto të dhëna i bëri të ditur për Radion Evropa e Lirë, zëdhënësi i Doganave të Kosovës, …

Për 12 ditë Serbia futi në Kosovë produkte prej 8.5 mln euro, Kosova eksportoi vetëm 1.1 mln Read More »

Mali i Zi padit kryepeshkopin e Kishës Ortodokse Serbe

Policia e Ulqinit, përmes një njoftimi bëri të ditur se të enjten paraqiti një padi penale ndaj kryepeshkopit të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Amfilohije Radoviç. Në njoftimin e policisë theksohet se ky veprim është bërë “për shkak të veprës penale, të ndërtimit të një objekti fetar pa regjistrim dhe pa dokumentacionin përkatës …

Mali i Zi padit kryepeshkopin e Kishës Ortodokse Serbe Read More »