Blog

Hija digjitale e pandemisë

Qeveritë në gjithë botën kanë shfrytëzuar pandeminë e koronavirusit, si arsye për të zgjeruar vëzhgimin online si dhe mbledhjen e informacioneve, më pas censurimin e fjalës kritike dhe ndërtimin e sistemeve teknologjike për kontroll shoqëror, thuhet në raportin më të ri të organizatës që merret me demokraci dhe të drejta të njeriut, Freedom House. Liria …

Hija digjitale e pandemisë Read More »

Polemika e Lubonjës pas librit të Lames për Kadarenë: Aleancë e çuditshme e një kryekrimineli me kryeshkrimtarin e regjimit

ARISTIR LUMEZI Pak muaj më parë u hodh në qarkullim libri “Dritëhijet e kohës”, me autor ish-kryetarin e Prokurorisë së Përgjithshme në dekadën e fundit të diktaturës komuniste, Qemal Lame. Në këtë botim, Lame ndalej te censura dhe mënyra sesi përdoreshin artistët dhe shkrimtarët nga regjimi, për t’u ndalur më së shumti në rastin e …

Polemika e Lubonjës pas librit të Lames për Kadarenë: Aleancë e çuditshme e një kryekrimineli me kryeshkrimtarin e regjimit Read More »

Kënga për kulturën tonë

Muzika është treguese serioze e nivelit të kulturës së një populli. Shiheni më poshtë lirikën e një kënge të popullarizuar në mesin tonë. Strofën e parë të këngës e fillon këngëtari:Edhe kjo natë me hare këtu tek nenë mesin tonë të gjithë kanë venkoka ba hallkamë edhe piskamës’po dihet sen kush kon pe donHajde lujë …

Kënga për kulturën tonë Read More »

Pse e rrëzoi Gjykata Kushtetuese marrëveshjen e mëparshme të detit me Greqinë?

Çdo marrëveshje e re mes Shqipërisë dhe Greqisë për shënimin e kufijve detare midis tyre duhet të respektojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese për shfuqizimin e marrëveshjes së mëparshme mes dy qeverive. Republika e Shqipërisë dhe ajo e Greqisë, nënshkruan në 27.04.2009, Marrëveshjen ‘Për delimitimin e zonave të tyre përkatëse’, të shelfit kontinental dhe zonave të …

Pse e rrëzoi Gjykata Kushtetuese marrëveshjen e mëparshme të detit me Greqinë? Read More »

”Duhet të shqetësohemi”, Artan Fuga: Fakti që Greqia po ‘rritet’, nuk e bën Shqipërinë të thotë s’ka problem

Akademiku Artan Fuga e ka cilësuar si shqetësuese për Shqipërinë faktin që Greqia po zgjerohet me 12 milje në detin Jon.Fuga në një shënim të tijin në Facebook, shkruan se forcimi i komshiut është dobësimi jot, dhe pavarësisht kushteve që ndodh zgjerimi detar i Greqisë, nuk e bën Shqipërinë të thotë s’ka problem. Sipas Fugës, …

”Duhet të shqetësohemi”, Artan Fuga: Fakti që Greqia po ‘rritet’, nuk e bën Shqipërinë të thotë s’ka problem Read More »

Çfarë ju tha poeti palestinez të rinjëve që duan të migrojnë në Evropë?

Shkrimtari dhe poeti Palestinez Mahmud Dervish, i’u drejtohet atyre që duan të shpërngulen nga vendet e tyre për në Europë: “Do të migroni në Europë. Atje do ti respektoni të gjitha ligjet, nuk do ti hudhni cigaret në tokë, nuk do të pini duhan në vendet publike, do të kaloni vetëm nëpër kalimet e këmbësorëve, …

Çfarë ju tha poeti palestinez të rinjëve që duan të migrojnë në Evropë? Read More »

Kush qëndron prapa katastrofës në Bejrut?

Nga: Željko Trkanjec /Jutarnji.hr Sido që të jetë shkaku i këtyre shpërthimeve të tmerrshme, fajtori për Bejrutin e shkatërruar është vetëm një – Hezbollahu Për tragjedinë që shkatërroi Bejrutin, kryeqytetin e Libanit dhe mori dhjetëra jetë, së bashku me mijëra të plagosur, fatkeqsisht vlen shprehja “Nuk ishte në pyetje nëse do të ndodh, por kur …

Kush qëndron prapa katastrofës në Bejrut? Read More »