Month: September 2020

Emiri i Kuvajtit dhe populli shqiptar…

Popujt e Ballkanit në tërësi; populli shqiptar në veçanti humbi një mik shumë bujar, një dashamir me zemër të artë, i cili me udheheqjen e tij të popullit mik edhe vlla kuvajtjan la një shembull thuaj te papërsëritshëm si edhe një boshllëk të madh. Emiri i Kuvajtit, Sheik Sabah Al-Ahmad Al-Jabir Al-Sabah qoftë në mëshirën …

Emiri i Kuvajtit dhe populli shqiptar… Read More »

Vendosja e flamurit të Rusisë në Zveçan, Musliu: Një pjesë e serbëve në Kosovë janë të lidhur me strukturat e Kremlinit

Politikani serb nga Mitrovica e Veriut, Marko Jakshiq, njofton se në Kalanë e Zveçanit është vendosur flamuri i Rusisë. Jakshiq në një shkrim në Facebook thotë se, kjo është një përgjigje ndaj presidentit serb Aleksandar Vuçiq, lidhur me iniciativën për ta emëruar Liqenin e Ujmanit në Liqeni Trump. “Flamuri i Federatës Ruse në Kalanë e …

Vendosja e flamurit të Rusisë në Zveçan, Musliu: Një pjesë e serbëve në Kosovë janë të lidhur me strukturat e Kremlinit Read More »

Gordana Jankulloska dërgohet në burgun e Idrizovës

Ish-ministrja e Brendshme, Gordana Jankullovska është dërguar në burgun e Idrizovës. Policia konfirmon se që sot Jankullovska do të vuaj dënimin prej 4 vitesh burg për rastin “Tanku”, i cili ka të bëjë me blerjen e Mercedesit luksoz. “Personi G.J është dërguar në Burgun e Idrizovës”, thonë shkurt nga MPB. Drejtori i burgut Aleksandar Donev, …

Gordana Jankulloska dërgohet në burgun e Idrizovës Read More »

Diaspora thyen rekord të dërgesave, për tetë muaj në Kosovë solli mbi 600 milionë euro

Pavarësisht pandemisë COVID-19, mërgata e Kosovës e ka thyer rekordin e dërgesave të parave në vendin tonë. Nga të dhënat e Bankës Qendrore të Kosovës për muajin gusht 2020, diaspora ka dërguar rreth 7 milionë euro më shumë sesa muaji i njëjtë i vitit të kaluar. Të dhënat tregojnë se në muajin gusht 2020, në …

Diaspora thyen rekord të dërgesave, për tetë muaj në Kosovë solli mbi 600 milionë euro Read More »

HUTBE | Arsimi, obligimi i parë Islam – Hoxhë Dr. Enall Jakupi

3 Bera ibn Azib pëcjell se i dërguari, sal-Allahu alejhi ve selem ka thënë: “Kur t’i afrohesh shtratit, merr abdes sikur që merr për namaz, pastaj shtrihu në anën tënde të djathtë, dhe thuaj:اللهُمَّ أَسْلَمْتُ وَجهِي إليْك وفَوَضْتُ أمْري إليك وألْجَأتُ ظَهْري إليْك رغْبَة ورَهْبَة إليْك لا مَلْجَأَ ولا مَنْجا مِنْكَ إلا إليْك اللهُمَّ آمَنْتُ …

HUTBE | Arsimi, obligimi i parë Islam – Hoxhë Dr. Enall Jakupi Read More »

Arabia Saudite gradualisht do rifillojë pelegrinazhin e Umres që nga 4 tetori

Arabia Saudite do të lejojë pelegrinët që jetojnë brenda vendit të realizojnë pelegrinazhin Umrah, duke filluar më 4 tetor, pas një pauze shtatë-mujore për shkak të pandemisë COVID-19, ka raportuar agjencia e lajmeve shtetërore Saudi Press Agency. Në mars, vendi kishte shpallur një “ngrirje” të Umrah, që është një pelegrinazh islamik në qytetet e shenjta …

Arabia Saudite gradualisht do rifillojë pelegrinazhin e Umres që nga 4 tetori Read More »

Zgjimi i përmallimit për Allahun!

Falënderimi i takon Zotit të botëve, paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi më të nderuarin e të Dërguarve, Muhamedin, mbi familjen e tij dhe mbi shokët e tij. Me kalimin e ditëve dhe netëve imani vjetrohet në zemër, ndryshken shtyllat e dashurisë, kështu që paraqitet nevoja për ripërtëritjen dhe gjallërimin e imanit në ditët dhe …

Zgjimi i përmallimit për Allahun! Read More »