Month: August 2020

Vetëm 2.78 për qind e popullsisë së Kosovës është testuar për COVID-19

Prej fillimit të pandemisë në Kosovë ku me 13 mars janë regjistruar dy rastet e para deri me sot janë testuar 50 mijë e 683 raste të dyshimta me virusin SARS-CoV-2. Deri më tani janë testuar vetëm 2,78% e popullsisë nga 1.8 milion banorë, sipas regjistrimit të fundit në vitin 2012. Nga 50 mijë e …

Vetëm 2.78 për qind e popullsisë së Kosovës është testuar për COVID-19 Read More »

”Duhet të shqetësohemi”, Artan Fuga: Fakti që Greqia po ‘rritet’, nuk e bën Shqipërinë të thotë s’ka problem

Akademiku Artan Fuga e ka cilësuar si shqetësuese për Shqipërinë faktin që Greqia po zgjerohet me 12 milje në detin Jon.Fuga në një shënim të tijin në Facebook, shkruan se forcimi i komshiut është dobësimi jot, dhe pavarësisht kushteve që ndodh zgjerimi detar i Greqisë, nuk e bën Shqipërinë të thotë s’ka problem. Sipas Fugës, …

”Duhet të shqetësohemi”, Artan Fuga: Fakti që Greqia po ‘rritet’, nuk e bën Shqipërinë të thotë s’ka problem Read More »

Dallimi midis pagës bruto dhe pagës neto

Paga bruto kundrejt pagës neto Gjërat që vijnë nën biznes janë mjaft komplekse për t’u kuptuar. Shumë gjëra që lidhen me biznesin shoqërohen me shumë konfuzion. Paga Bruto dhe Rroga neto janë dy terma që shpesh përfshihen në rutinën e biznesit. Cili është në të vërtetë ndryshimi midis këtyre dy termave do të diskutohet këtu. …

Dallimi midis pagës bruto dhe pagës neto Read More »

Rasti i pazakontë: I panjohuri ua paguan fshehtas borxhet gjithë fshatit

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Tuzla të Turqisë. Një person i panjohur po ua paguan borxhet të varfërve, por askush nuk e di se për kë bëhet fjalë. Burri misterioz u ka lënë disa familjeve zarfa me para poshtë derës në një kohë kur varfëria dyshohet si shkaku kryesor i vetëvrasjeve që kanë …

Rasti i pazakontë: I panjohuri ua paguan fshehtas borxhet gjithë fshatit Read More »

Shtyhet fillimi i vitit të ri shkollor deri më 14 shtator

Fillimi i vitit të ri shkollor 2020-2021 është shtyrë për 14 shtator, për shkak të situatës me COVID-19 në vend. Kjo u bë e ditur pas takimit të ministrit të Arsimit, Ramë Likaj, bashkë me SBASHK-un, IKSHPK-në dhe përfaqësues të MSH-së. Ndërkaq, kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jashari është shprehur i shqetësuar për situatën e krijuar …

Shtyhet fillimi i vitit të ri shkollor deri më 14 shtator Read More »

Largohu nga çdo gjë që nuk ka të bëjë me ty!

Allahu i Madhërishëm e ka nderuar të dashurin e Tij Muhamedin (savs) me shumë begati, dhenjëra prej tyre është edhe fjalimi i thukët-konciz. Ka thënë i Dërguari i Allahut: “Më është dhënë fjalimii thukët-konciz.”(Buhariu dhe Muslimi) Pejgamberi (savs), në disa hadithe mepak fjalë ka shprehur zgjidhje për shumë probleme me të cilat njerëzit përballen, vetëm se …

Largohu nga çdo gjë që nuk ka të bëjë me ty! Read More »

Shkollat në Republikën Shëndetësore të Shqipërisë

ERMAL HASIMJA 265 milionë njerëz rrezikojnë jetën nga uria, si pasojë e krizës së shkaktuar nga mbyllja e ekonomive në gjithë botën. Shumë herë më tepër sesa ata që rrezikojnë jetën nga COVID-19. Me qëllimin e ligjshëm dhe të kuptueshëm të shpëtimit të jetëve, mjekët morën në dorë vendimmarrjen e plotë mbi shoqërinë. Do të …

Shkollat në Republikën Shëndetësore të Shqipërisë Read More »

Përplasja Greqi-Turqi dhe Shqipëria

NGA DR. ARBEN RAMKAJ Ndonëse fqinjë me njëri-tjetrin, raportet shtetërore Turqi-Greqi kanë qenë ndër dekada të vështira dhe të mbushura me tensione. Përshkallëzimi i rrezikshëm dhe me pasoja potencialisht të rënda për rajonin dhe më gjerë i ditëve të fundit mbart padyshim ankesat dhe mëritë e vjetra historike, por sigurisht të përziera edhe me elementë …

Përplasja Greqi-Turqi dhe Shqipëria Read More »

​Kurti: Faljet e dyshimta të presidentit

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka reaguar ndaj vendimit të presidentit Thaçi i cili liroi nga burgu një person që po pretendohet se është dëshmitar i vdekjes së Astrit Deharit. Përmes një shkrimi në Facebook, ish-kryeministri Kurti ka thënë se nuk i din ende arsyet e vërteta pse presidenti i Republikës i ka shkurtuar …

​Kurti: Faljet e dyshimta të presidentit Read More »