Month: July 2020

A do të mbahet nesër falja e namazit për Bajram? Komuniteti Mysliman i Shqipërisë del me një njoftim

Komuniteti Myslyman Shqiptar ka njoftuar se është anuluar pritja tradicionale në seli për festën e Kurban Bajram, por bëhet e ditur se falja do të kryhet në xhami sipas protokolleve të masava anti-Covid. Kryetari i KMSH ka uruar të gjithë shqiptarët përmes një postimi në rrjetin social facebook. “I lutem Zotit të Madhëruar që kjo …

A do të mbahet nesër falja e namazit për Bajram? Komuniteti Mysliman i Shqipërisë del me një njoftim Read More »

Filloi HAXHI në kohë pandemie – Prap se prap e gjetëm një Shqiptarë Haxhi

Shumë u luta e shumë po lutem ditë për ditë e natë për natë, asnjëherë o Furnizues nuk mi ktheve duart thatë. Shumë po lutem e pak më duket ti e di se më beson, Është e pakët çka bën robi smund t’falenderoj sa e meriton. Bota u mbyll nga pandemia shumë gjëra u shtynë …

Filloi HAXHI në kohë pandemie – Prap se prap e gjetëm një Shqiptarë Haxhi Read More »

10 ide për dhuratat e Bajramit

Fiter Bajrami dhe Kurban Bajrami janë të vetmet festime që kërkojnë përkushtimin e një muslimani. Kjo do të thotë që Bajrami për ne është ditëlindje, përvjetorë, dhe cdo festë tjetër, për të cilën ja vlenë të shpenzohet. Dhuratat janë traditë e Kurban Bajramit, dhe në mbarë botën gjenden kartolina të shkruara “Eid Mubarak” do të thotë “Festë …

10 ide për dhuratat e Bajramit Read More »

Këto janë të gjitha masat e reja për parandalimin e përhapjes së pandemisë COVID-19

Qeveria e Kosovës për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve një ditë më parë ka miratuar masat e reja për parandalimin e përhapjes së mëtejme të pandemisë COVID-19. Në Kosovë numri total i rasteve pozitive është 7,652 raste nga 35,121 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 192 raste të vdekjes të …

Këto janë të gjitha masat e reja për parandalimin e përhapjes së pandemisë COVID-19 Read More »

OBSH: Kufijtë nuk mund të mbesin të mbyllur përgjithmonë, vendet duhet ta luftojnë coronavirusin

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka njoftuar se ndalimi i udhëtimet ndërkombëtare nuk mund të zbatohen deri në kohë të pacaktuar dhe vendet duhet të bëjnë më shumë për të zvogëluar përhapjen e coronavirusit brenda kufijve të tyre. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, rritja e infeksioneve ka bërë që shumë vende të rimarrin disa vendime …

OBSH: Kufijtë nuk mund të mbesin të mbyllur përgjithmonë, vendet duhet ta luftojnë coronavirusin Read More »

The Guardian: Pak para rizgjedhjes si president, Klinton shtyu boshnjakët të pranojnë që serbët të merrnin më shumë se gjysmën e territorit të BeH

Presidenti amerikan, me një sy kah rizgjedhja e tij si president, i kërkoi qeverisë së udhëhequr nga myslimanët e Bosnjës të bënte lëshime territoriale në vitin 1995, zbulojnë disa dokumente të deklasifikuara. Kur Srebrenica u gjend në një sulm separatist serb, 25 vjet më parë, qeveria e udhëhequr nga myslimanët e Bosnjës po përballej me …

The Guardian: Pak para rizgjedhjes si president, Klinton shtyu boshnjakët të pranojnë që serbët të merrnin më shumë se gjysmën e territorit të BeH Read More »

Rexhep Qosja: Turqinë e kemi mike, ndërsa Islamin fe

Në një intervistë dhënë gazetës “Express”, Akademik Rexhep Qosja shpjegon fenomenet dhe tendencat politike e kulturore në Shqipëri dhe Kosovë. Ai mes tjerash flet edhe për raportet e shqiptarëve me Turqinë, por edhe për çështjen e religjionit gjegjësisht të religjioneve. Në vazhdim ja disa nga pyetjet që i janë parashtruar akademikut shqiptar. Express: Kosova dhe …

Rexhep Qosja: Turqinë e kemi mike, ndërsa Islamin fe Read More »

HUTBE | Ditët më të mira të vitit – Hoxhë Dr. Talha Kurtishi

3 Bera ibn Azib pëcjell se i dërguari, sal-Allahu alejhi ve selem ka thënë: “Kur t’i afrohesh shtratit, merr abdes sikur që merr për namaz, pastaj shtrihu në anën tënde të djathtë, dhe thuaj:اللهُمَّ أَسْلَمْتُ وَجهِي إليْك وفَوَضْتُ أمْري إليك وألْجَأتُ ظَهْري إليْك رغْبَة ورَهْبَة إليْك لا مَلْجَأَ ولا مَنْجا مِنْكَ إلا إليْك اللهُمَّ آمَنْتُ …

HUTBE | Ditët më të mira të vitit – Hoxhë Dr. Talha Kurtishi Read More »