Month: June 2020

HUTBE | Sadakaja në kohë sprovash – Hoxhë Dr. Talha Kurtishi

3 Bera ibn Azib pëcjell se i dërguari, sal-Allahu alejhi ve selem ka thënë: “Kur t’i afrohesh shtratit, merr abdes sikur që merr për namaz, pastaj shtrihu në anën tënde të djathtë, dhe thuaj:اللهُمَّ أَسْلَمْتُ وَجهِي إليْك وفَوَضْتُ أمْري إليك وألْجَأتُ ظَهْري إليْك رغْبَة ورَهْبَة إليْك لا مَلْجَأَ ولا مَنْجا مِنْكَ إلا إليْك اللهُمَّ آمَنْتُ …

HUTBE | Sadakaja në kohë sprovash – Hoxhë Dr. Talha Kurtishi Read More »

Rrëfimi i tmerrshëm i nipit të ish-Kryeministrit: Si e hodhi babai foshnjën e tij nga shkëmbi me urdhër të Mehmet Shehut

DASHNOR KALOÇI/ Kjo është historia e panjohur e familjes së ish-Kryeministrit shqiptar, Mehmet Shehu, që nga periudha e Monarkisë së Zogut dhe gjatë viteve të pushtimit të Shqipërisë. Pas kthimit të tij nga internimi në Francë, ai dhe e gjithë familja e tij u lidhën me Lëvizjen Antifashiste, duke qëndruar maleve deri në mbarimin e …

Rrëfimi i tmerrshëm i nipit të ish-Kryeministrit: Si e hodhi babai foshnjën e tij nga shkëmbi me urdhër të Mehmet Shehut Read More »

Miftaraj i reagon Hotit pas deklaratës së mos bartja e maskave është vepër penale

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, gjatë ditës së djeshme ka paralajmëruar mundësinë për kthimin e karantinimit të disa zonave dhe ndalimin e tubimeve mbi 100 persona. Hoti ka pohuar se këto vendime do të merren në mbledhjen e ardhshme të Qeverisë, teksa ka shtuar se çdo person që nuk respekton masat mbrojtëse ndaj COVID-19, bën …

Miftaraj i reagon Hotit pas deklaratës së mos bartja e maskave është vepër penale Read More »

Para pak qastesh Hoxha Fatmir Latifaj pajtoj familjen Sahiti dhe familjen Boletini

Para pak qastesh Hoxha Fatmir Latifaj pajtoj familjen Sahiti dhe familjen Boletini, në varrezat e fshatit Gushafc (aksidenti me fataliteti i 6 vjeqares Oregesa Sahiti). Video e pajtimi del sot në mbrëmje. PROCESVERBAL MBI PAJTESËSot me datën 29.06.’20 e hane në Xhaminë e Gushvcit – Mitrovicë me emrin e Allahut është arrit PAJTIMI në mes …

Para pak qastesh Hoxha Fatmir Latifaj pajtoj familjen Sahiti dhe familjen Boletini Read More »

Viti 1983, kur CIA dehte me alkool dhe “milte” diplomatët shqiptarë në Nju Jork

Nga Ferdinand Dervishi Edhe pse CIA (Agjencia Qendrore e Inteligjencës) e ka pasur të vështirë të rekrutonte njerëzit e besuar të Enver Hoxhës, sërish, agjencia më e madhe në Botë e spiunazhit, e ka pasur të plotë informacionin që i duhej. Kjo sepse agjentët e CIA-s, në raste të tilla përdornin mënyra alternative të vjeljes …

Viti 1983, kur CIA dehte me alkool dhe “milte” diplomatët shqiptarë në Nju Jork Read More »

Pasojat e pasivitetit të shoqërisë

AGIM BAÇI  Filozofi dhe profesori gjerman i Historisë së Ideve Politike në Universitetin Princton, JanWerner Muller, shkruan se qeverisjet populiste shfaqin tri tipare pas ardhjes së tyre në pushtet: tentativë për të marrë peng aparatin shtetëror, korrupsion dhe “klientelizëm masiv” dhe përpjekje sistematike për të ndryshuar shoqërinë civile. Madje, Muller vë theksin më shumë te …

Pasojat e pasivitetit të shoqërisë Read More »

“Jetimat e Ballkanit” dhe komuna e Podujevës do të ndërtojnë 26 shtëpi

Shoqata Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” dhe komuna e Podujevës do të ndërtojnë 26 shtëpi të reja për familjet nevojtare. I gjithë projekti do të kushtojë 520 mijë euro, ndërsa Komuna e Podujevës do të ndihmojë me 130 mijë euro, ndërsa të tjerat nga “Jetimat e Ballkanit. Lajmin e ka bërë të ditur ushtruesi i detyrës …

“Jetimat e Ballkanit” dhe komuna e Podujevës do të ndërtojnë 26 shtëpi Read More »

Shqiptaria, sandwich mes Evropës dhe Amerikës

Nga Redi Shehu Vetëm në pak javë ndodhën dy zhvillime politike të rëndësishme tek ne. I pari, ishte arritja e marrëveshjes zgjedhore mes maxhorancës dhe opozitës jashtë parlamentare, dhe i dyti, ishte mbërritja e opinionit të Komisionit të Venecias lidhur me Gjykatën Kushtetuese si dhe ligjin e shumë përfolur anti-shpifje. Të dyja këto ngjarje politike …

Shqiptaria, sandwich mes Evropës dhe Amerikës Read More »

Thënie të urta të Orientit: Mburrja më e madhe është të mos mburresh

• Vështrova krenarinë e dhe e gjeta krenare midis diturisë dhe edukatës, e të përulur midis injorancës dhe fëlliqësisë. • Ushqeje zemrën me edukatë, ashtu siç i hedh zjarrit dru. • Verbëria e vërtetë është ajo e zemrës. • Injoranti përfiton nga gabimi i tij, ndërsa i dituri nga ai i të tjerëve. • Ruhu …

Thënie të urta të Orientit: Mburrja më e madhe është të mos mburresh Read More »